„ZLATNE RUKE NAŠE DICE“ – PROJEKT OSNOVNE ŠKOLA KNEZA TRPIMIRA KAO DIO PROJEKTA „ČUVARI BAŠTINE“ CENTRA IZVRSNOSTI SPLITSKO-DALMATINSKE ŽUPANIJE

Autor: Marina Nikolić, 11. 5. 2023.

Naša škola, odnosno dio djelatnika s otprilike četrdesetak učenika, i ove godine prijavio se na natječaj Centra izvrsnosti Splitsko-dalmatinske županije Čuvari baštine. Baš kao i prošlih godina, naš projekt izabran je za realizaciju.

Naš ovogodišnji projekt nosi ime „Zlatne ruke naše dice“. Motivi za pokretanje projekta su upoznavanje učenika s kaštelanskom nošnjom i nakitom. Osim toga jedan od motiva je bio napraviti i imati nošnju u vlasništvu škole za izlaganje, ali i nošenje za vrijeme različitih svečanosti, a prvenstveno na ovogodišnjoj proslavi Dana škole jer nam je ove godine 50. obljetnica.

Cilj projekta je da se nizom aktivnosti očuva kulturna i povijesna baština našeg kraja, a upoznavanjem baštine svog rodnog kraja učenici spoznaju njenu vrijednost te razvijaju ljubav i odgovoran odnos prema prošlosti i pomažu očuvanju identiteta našeg kraja. Krajnji cilj ovogodišnjeg projekta je popularizacija i promocija tradicionalne kaštelanske nošnje i nakita.

Provođenje projekta obuhvaćalo je upoznavanje učenika i djelatnika s novim projektom Centra izvrsnosti SDŽ-a kojeg je odradila koordinatorica projekta Marina Nikolić. U prosincu 2022. krenulo se s edukacijom djelatnika. U suradnji s KUD-om Putalj vidjelo se kako izgleda tradicionalna muška i ženska kaštelanska nošnja. Edukaciju o kaštelanskim nošnjama te o tradicionalnom kaštelanskom nakitu održao je Nikola Kapetanović, član KUD-a Putalj te vlasnik EtnoNIT-a, obrta za izradu narodnih nošnji. Nastavnici su se educirali o dijelovima nošnje, različitom izgledu nošnje u različitim periodima te ovisno o tome tko ju je nosio. Dobili su upute gosp. Nikole kako izraditi nošnje te koje krojeve koristiti. Dao je savjet što kupiti od materijala i gdje. Isto je tako pokazao izgled različitog kaštelanskog nakita te održao predavanje o nošenju nakita u Kaštelima. Pokazao je što i kako on izrađuje te kako bi djelatnici  i učenici najbolje to mogli odraditi.

Surađivalo se i s KUD-om Ante Zaninović. Dobili smo na posudbu primjerak ženske i muške narodne nošnje kako bi se lakše izradili krojevi te kako bi se nošnje lakše mogle sašiti.

U siječnju se krenulo s radionicom zlatoveza. Radionicu su održavale Marija Omazić, Ivka Granić te Željka Lemo. Zlatovez je bitan za kaštelansko područje jer se nošnje ukrašavaju zlatovezom. Radionicu su pohađali i djelatnici i učenici. Prvo je održano predavanje o izradi zlatoveza te pokazivanje izrade. Nakon toga krenulo se na sam rad na zlatovezu. Obzirom na proslavu 50. godišnjice škole u ožujku izrađivao se i pleter koji predstavlja našu školu te su se ti radovi uokvirili i poklanjali na proslavi obljetnice škole.

Sljedeća faza bila je izrada nošnji te izrada tradicionalnog kaštelanskog nakita.

Nakon edukacije nastavnika, nastavnici su održali edukaciju učenicima. Izradu nošnji vodila je nastavnica Snježana Edita Bulat. Učenici su proučili izgled kaštelanske nošnje te su naučili od čega se sastoji. Upoznali su se s izradom kroja, proučili su kroj svih dijelova nošnje. Nakon edukacije učenici su uz pomoć nastavnice krenuli u izradu. Izrađivali su krojeve nošnji te pomagali u izradi nošnji. Nošnja se pokazala na proslavi 50. obljetnice škole gdje su je mogli vidjeti svi učenici, djelatnici, roditelji, predstavnici Grada i Županije te svi ostali gosti. Naglašeno je da se nošnja radila u sklopu projekta Čuvari baštine pri Centru izvrsnosti Splitsko-dalmatinske županije.

Izradu kaštelanskog nakita vodila je učiteljica ružica Čondić Begov. Na početku je održana edukacija učenicima o kaštelanskom tradicionalnom nakitu. Pokazalo im se kako taj nakit može izgledati. Nakon toga su se dogovorili što će i kako izrađivati te su krenuli u izradu. Nakit su nosile učenice koje su bile u nošnji na proslavi 50. obljetnice škole tako da su svi mogli vidjeti i nakit uz nošnju.

Učenici i djelatnici škole vrhunski su odradili sve zadatke unutar projekta te smo dobili predivne nošnje i nakit. Nakon što su nošnje i nakit bili gotovi, ostalo je još samo pohvaliti se izvrsnim nošnjama, a to se odradilo na svečanoj proslavi 50. godišnjice škole. Nošnje i nakit predstavit će se i na predstavljanju projekata Čuvari baštine u Saloni te na Festivalu izvrsnosti u organizaciji Centra izvrsnosti Splitsko-dalmatinske županije.

Više slika s projekta možete vidjeti na linku: https://albumizr.com/a/nk95

« Svibanj 2024 »

> Škole

CMS za škole logo