2024-03-19 11:18:48

Dani hrvatskoga jezika

Dani hrvatskoga jezika  su kulturna manifestacija koja se obilježava svake godine u razdoblju od 11. do17. ožujka. Utemeljena je odlukom Hrvatskog sabora 1997. godine u spomen na Deklaraciju o nazivu i položaju hrvatskoga književnog jezika objavljenu 17. ožujka 1967.

Deklaracija je predstavljala borbu za hrvatski jezik i njegovu samostalnost, a potpisali su je brojni hrvatski intelektualci. Cilj ove manifestacije je podizanje jezične kulture radi boljeg poznavanja hrvatskoga jezika i njegove povijesti. Stoga je mjesec ožujak idealno razdoblje za provođenje različitih aktivnosti kojima se učenicima skreće pozornost na važnost i ulogu hrvatskog jezika u svakodnevnom životu.   

Ove su godine učiteljice Hrvatskoga jezika Jelena Klarić, Marijana Šimić i Ivana Rabadan-Zekić s učenicima odlučile provesti projekt pod nazivom Dani hrvatskoga jezika. Projekt su provodile s učenicima petih, šestih i sedmih razreda kroz različite aktivnosti u mjesecu ožujku. Učenici su prethodno istraživali o prvim jezičnim spomenicima, prvim jezikoslovcima i pjesmama posvećenim hrvatskom jeziku pa su na satovima Hrvatskoga jezika izrađivali plakate, križaljke, lente jezičnih spomenika, pisali blackout poeziju, sastave na temu Najdraža/najmrža riječ u hrvatskom jeziku i izrađivali glagoljična slova od glinamola. Neki od učeničkih radova izloženi su na panou u školskom atriju.

Ovim su projektom ostvareni različiti odgojno-obrazovni ishodi. Učenici su se upoznali s tekstovima i događajima važnima za razvoj hrvatskoga jezika, upoznali su se sa značajkama i vodećim ličnostima ilirskoga pokreta te s događajima i ličnostima važnima za razvoj hrvatskoga jezika u 20. stoljeću.

Učiteljice su u ovaj projekt uklopile međupredmetne teme Učiti kako učiti i Uporaba informacijske i komunikacijske tehnologije budući su učenici samostalno tražili nove informacije iz različitih izvora te ih potom transformirali u nova znanja i uspješno primjenjivali pri rješavanju problema. Pritom su samostalno oblikovali svoje ideje i kreativno pristupali rješavanju problema. No, ono što je još važnije, ovim se projektom razvijala ljubav prema hrvatskome (materinskome) jeziku i jačala svijest o vlastitom identitetu i pripadnosti svome narodu.

Ivana Rabadan-Zekić

Više slika pogledajte na linku: https://albumizr.com/a/3ewd


Osnovna škola "Knez Trpimir" Kaštel Gomilica